www.upgow.us.edu.pl

• słowa kluczowe
    Kataliza, kompleksy metali, ruten, synteza organiczna

• OPIS DOTYCHCZASOWYCH WYNIKÓW
            Centralnym wątkiem mojej pracy jest synteza niesymetrycznych acetali i ortoestrów w katalizowanej przez kompleksy metali przejściowych reakcji addycji alkoholi i fenoli do układów O-allilowych.
            Poza syntezą organiczną z udziałem kompleksów metali jako katalizatorów moje zainteresowania naukowe koncentrują się także wokół chemii metaloorganicznej i koordynacyjnej, co zaowocowało od 2006 roku współpracą z dr hab. Barbarą Machurą z Zakładu Krystalochemii Uniwersytetu Śląskiego. W współpracy tej moim zadaniem jest planowanie i synteza ligandów N donorowych, a następnie ustalanie struktury otrzymanych kompleksów metali przejściowych.

• PUBLIKACJE

Prace przeglądowe.

[1] Krompiec S., Krompiec M., Penczek R., Ignasiak H., Coordination Chemistry Review, 2008, 252, 1819-1841.

[2] Krompiec S., Kuźnik N., Krompiec M., Penczek R., Mrzigod J., Tórz, A. J. Mol. Catal. A Chem. 2006, 253, 132.

Prace oryginale i twórcze.

[1] Krompiec S., Kuźnik N., Penczek R., Rzepa J., Mrowiec-Białon J., J. Mol Catal., 2004, 219, 29-40.

[2] Krompiec S., Penczek R., Kuźnik N,. Małecki J. G. Matlengiewicz M. Tetrahedron Letters, 2007, 48, 137-140.

[3] Machura B., Penczek R., Kruszyński R., Polyhedron, 2007, 26, 2581-2588.

[4] Machura B., Penczek R., Kruszyński R., Kusz J., Polyhedron, 2007, 26, 2470-2476.

[5] Machura B., Penczek R., Kruszyński R., Kłak J., Mroziński J., Kusz J., Polyhedron, 2007, 26, 4833-4840.

[6] Machura B., Kruszyński R., Penczek R., Mroziński J., Kusz J., Polyhedron, 2008, 27, 797-804.

[7] Machura B., Kruszyński R., Jaworska M., Lodowski P., Penczek R., Kusz J., Polyhedron, 2008, 27, 1767-1778.

[8] Machura B., Penczek R., Kusz J., Structural Chemistry, 2008, 19, 165-170.

[9] Krompiec S., Penczek R., Penkala M., Krompiec M., Rzepa J., Matlengiewicz M., Jaworska J., Baj S., J. Mol. Catal. A Chem. 2008, 290, 15-22.

[10] Machura B., Świtlicka A., Kruszyński R., Kusz J., Penczek R., Polyhedron, 2008, 27, 2513-2518.

• POZOSTAŁE PREZENTACJE (konferencje, seminaria, opracowania...)

Konferencje międzynarodowe

[1] Krompiec, S., Kuźnik, N., Penczek, R., Kuźnik, A. “Ruthenium catalysed transformation of O- and S allyl systems: synthesis of 1 propenyl derivatives and acetals “ 14th European Symposium on Organic Chemistry, Helsinki 2005.

2. Penczek, R., Krompiec, S., Gruszka, M., Kuźnik, N., “A selective and convenient ruthenium mediated method for the synthesis of mixed acetals and orthoesters”, XVth Winter School on Coordination Chemistry, Karpacz 2006.

Konferencje krajowe

1. Penczek R., Krompiec S., Kuźnik N., „Rola liganda fosfinofego w katalizowanej kompleksami rutenu migracji wiązania podwójnego eterów O-allilowych”, Wiosenny Zjazd Naukowy Sekcji Studenckiej PTChem, Puławy 2004.

2. Penczek R., Krompiec S., Kuźnik N., „Układy O-allilowe: izomeryzacja – addycja nukleofilowa O i N-nukleofili katalizowane kompleksami rutenu”, XIV Zimowa Szkoła Nowoczesnej Chemii Organicznej, Szczyrk 2005.

3. Gruszka M., Penczek R., Krompiec S., „Katalizowana kompleksami rutenu addycja alkoholi i fenoli do eterów allilowych”, 50 Zjazd PTChem i , Toruń 2007.

Działalność naukowa w ramach projektu UPGOW

• słowa kluczowe
    Kataliza, kompleksy metali, ruten, synteza organiczna

• OPIS DOTYCHCZASOWYCH WYNIKÓW
           Jak dotąd w literaturze opisano jedną metodę syntezy niesymetrycznych acetali, natomiast synteza niesymetrycznych ortoestrów nie jest znana w ogóle. Badana przeze mnie metoda pozwala natomiast na syntezę niesymetrycznych acetali i ortoestrów z bardzo wysokimi wydajnościami i, co szczególnie ważne, udało się wyeliminować transacetalizację. Udało mi się opracować wysoce aktywne układy katalityczne generowane z trwałych prekursorów typu [RuCl2L2], fosfin (BINAP, PPh3 i inne) oraz zasad (Na2CO3, super zasady i inne).

• PUBLIKACJE

Prace oryginale i twórcze.

[1] Krompiec S., Penczek R., Bujak P., Kubik E., Malarz J., Penkala M., Krompiec M., Kuźnik N., Maciejewski H., Tetrahedron Letters, 2009, przyjęte do druku.

• POZOSTAŁE PREZENTACJE (konferencje, seminaria, opracowania...)

Konferencje międzynarodowe

[1] Penkala, M., Kubik, E., Penczek, R., Krompiec, M., Krompiec, S., "A selective and convenient ruthenium mediated method for the synthesis of mixed acetals and orthoesters", XVIth International Winter School on Coordination Chemistry, Karpacz 2008.

UPGOW - Uniwersytet Śląski w Katowicach - Katowice, ul. Bankowa 12
Webmaster: LM